Paintball
- Úvod
- Zajímavosti
- Paintball
Zajímavosti o paintballu
Paintball se hraje s pomocí speciální značkovací pistole na stlačený vzduch nebo CO2, které vystřelují želatinové kuličky naplněné nezávadným potravinářským barvivem. Barvivo může mít různé barvy. Při zásahu se kulička rozprskne a označí místo dostřelu. Paintballové pistole mají dostřel až 80 metrů. U průměrných zbraní je kulička vystřelována rychlostí 300 fps (stop za vteřinu), to je přibližně 324 km/h. proto jsou celkem časté modřiny, ale to nic nemění na zábavě při této hře. O to více to nutí hráče být více bystrými. Je to týmová hra, kde je nutná spolupráce všech v týmu.
Paintball se dělí na dvě skupiny – závodní a military. Názory na tyto dva odlišné styly hry jsou velice diskutabilní, nicméně každý si vybere co nejvíce vyhovuje jeho představám o paintballu.
Závodní paintball
-je sportovní disciplína, hraje se většinou na uměle vytvořeném hřišti či v kryté hale kde je bojové prostředí vytvořeno převážně z nafukovacích překážek různých tvarů (kvádr,krychle,trojhran,kužel,válec…). Hraje se za dozoru jednoho či několika rozhodčích podle předem stanovených pravidel a bezpečnostních předpisů. Hráči jsou převážně oblečeni do sportovních různobarevných dresů podobné motokrosovým či hokejovým. V tomto případě se jedná o často nákladný sport, kde je výbava jednoho hráče vzhledem ke kvalitním a výkonným zbraním poněkud finančně náročná. Výhodou je, že hojně používané nafukovací překážky lze jakožto „přenosné nafukovací hřiště“ zřídit kdekoliv a uspořádat hru pro pobavení třeba u vás na zahradě.
Military paintball
-je provozován v přírodních podmínkách, kdy se klade důraz na vytvoření dokonalé iluze reálného bojového prostředí, hřiště je vytvořeno například z části lesa, staré budovy či vojenského prostoru, kde často bývají zákopy a různá opevnění, ke zpestření hry se využívají paintballové granáty, dýmovnice a upravená motorová vozidla. Hráči používají maskované oblečení a vojenské vybavení, existuje nepřeberné množství typů her od jednoduchého boje dvou týmů o vlajku až po dobývání objektu či základy. Celkový dojem hry je v duchu vojenského stylu a není potřeba dohledu rozhodčích. Zbraně a oblečení je občas upravené pro určitý druh terénu, není problém se například při boji v lese setkat s "chodícím stromem".
Něco z historie
První zárodky paintballu se zrodily v Austrálii, a to před několika desítkami let, přesněji tehdy, když pastevci ovcí začali používat vzduchové pistole vystřelujicí kuličky plněné nesmyvatelným barvivem na značkovaní svého stáda.To se přeneslo do Spojených států a pravděpodobně již tehdy se odehrály první přestřelky mezi honáky. Tohoto nápadu se ujala armáda a po drobných úpravách, hlavně co se týče výroby kuliček a smývatelnosti barvy, jej začala používat při výcviku. No, a to byl krůček, po kterém se "to" dostalo ven. Paintball se vrátil jako sportovní disciplína. První oficialní turnaj se odehrál v roce 1981 ve státě New Hampshire v USA a pak se začal šířit světem, v Kanadě, Austrálii, poté v západní Evropě a v Japonsku. K nám se paintball dostal asi o 11 let později zásluhou Borise Browna, který zahájil provoz prvního paintballového hřiště.
Základním vybavením pro bezpečnou hru paintballu jsou: ochranná maska, zásobník, láhev s CO 2 nebo vzduchem a nakonec kuličky... Toto Vám úplně postačí na to, aby jste se mohli sebrat a jít si s kamarády zahrát hru "za humna". Výše popsané je úplné minimum pro bezpečnou hru, samozřejmě existuje další sortiment pro větší pohodlí této hry, není nezbytné (rukavice, nákrčník, vesta apod
Pořiďte si dokonalé maskování a zažijte zvláštní napětí a zážitky
Pravidla paintballu
Existují různá pravidla paintballu. Z tohoto důvodu je třeba před samotnou hrou přesně domluvit, jak se bude hrát a co je cílem hry (například dostat co největší počet hráčů na druhou stranu hřiště, získat vlajku a další). Samozřejmě důležité je, aby hráč při plnění úkolu nebyl „zastřelen“, tedy zasažen kuličkou a označen barvou.
Hraje se nejen na postaveném hřišti, ale i na jiných místech (opuštěné budovy, bývalé vojenské prostory).
Počet hráčů není stanoven, může jich být šest, ale i dvacet či více. Hrát mohou nejen muži, ale i ženy. Hra má i svého rozhodčího, který dohlíží na dodržování pravidel.
Je zakázáno:
- sundavat ochrannou masku z obličeje na hřišti v době hry
- fyzicky napadat protihráče
- přenášet nebo jinak upravovat překážky
- střílet a mířit i nenabitou zbraní na hráče bez nasazených ochranných masek
- lézt na stromy, střechy objektů, ničit vegetaci, střílet na zvířata a ptáky, odhazovat použitou výstroj (prázdné bombičky atd.), obaly od nápojů a podobně
Paintballové zbraně
Paintbalové zbraně jsou speciální značkovací pistole na stlačený vzduch nebo CO2, vystřelující želatinové kuličky naplněné barvou. Jejich mířený dostřel je třicet až čtyřicet metrů. Paintbalové pistole jsou různých druhů a tvarů. Od malých pistolí na 12-gramové CO2 bombičky a deset kuliček v zásobníku, až po zbraně s plnitelnými bombami na CO2 a zásobníkem na 200 kuliček.
Některé zbraně se musí po každém výstřelu natahovat (tzv. pump action), a jiné jsou poloautomatické (sami se po výstřelu nabijí) nebo dokonce plnoautomatické. Paintballové náboje jsou kulaté tenkostěnné želatinové kapsle s barevnou tekutinou uvnitř. Jejich tekutá náplň je netoxická, neleptavá, vodou rozpustná a biologicky nezávadná. Z oblečení a z těla se dá omýt vodou a mýdlem. Pro bezpečnější hru je možné využít chrániče těla, včetně rukavic a nezbytné ochranné paintballové masky obličeje.